Lista aktualności Lista aktualności

Międzynarodowy Dzień Lasów

Tematem tegorocznym Międzynarodowego Dnia Lasów jest: "Las i energia" . https://www.youtube.com/watch?v=7AgMGuh6Te0&feature=youtu.be

Człowiek od początku swojej historii w mniejszym lub większym stopniu korzysta z dobrodziejstw, jakie dają lasy - schronienie, pożywienie, budulec i opał. Mimo, iż człowiek zmienił sposób swojego życia, drewno nadal jest wykorzystywane na cele budowlane i opałowe.

Lasy w Polsce zajmują 29,2% powierzchni (9,1 mln ha, z czego 7,6 mln ha jest zarządzane przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe) i są użytkowane w taki sposób by zapewnić im trwałość.

 

Harvestr podczas pracy

 

Drewno opałowe

Głównym produktem dostarczanym przez lasy jest drewno. W przeciwieństwie do węgla czy ropy jest to surowiec odnawialny.

Obecnie nadal pali się drewnem w piecach oraz w coraz popularniejszych kominkach.            W ostatnim czasie dużo mówi się o smogu. O tym, jak prawidłowo palić drewnem, by smogu nie było  opowiada Maciej Chromy z Nadleśnictwa Wichrowo: https://www.youtube.com/watch?v=Mv0rYjTsKdk  (Film zamieszczony również na stronie RDLP Poznań).

Kupując drewno opałowe w Lasach Państwowych mamy pewność, że pochodzi z legalnego źródła. (Pozyskane drewno powinno być cechowane poprzez "umieszczenie znaku graficznego, literowego lub cyfrowego oraz kolejnego numeru sztuki albo numeru stosu drewna". Szczegółowe zasady określa Rozporządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, z dnia 24 lutego 1998r., w sprawie szczegółowych zasad cechowania drewna, wzorów urządzeń do cechowania i zasad ich stosowania oraz wzoru dokumentu stwierdzającego legalność pozyskania drewna).

 

Pocechowane drewno pochodzące z Lasów Państwowych

 

W Nadleśnictwie Grodziec drewno opałowe można zakupić u leśniczych - w wyznaczone dni sprzedaży - bądź bezpośrednio w siedzibie Nadleśnictwa. Aktualne zasady i cennik drewna w Nadleśnictwie Grodziec znajdują się na stronie Nadleśnictwa - w zakładce Informacje → Sprzedaż drewna, choinek, sadzonek → Sprzedaż drewna.

 

Źródła:

http://www.poznan.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/i4ZQ/content/jak-palic-drewnem-bez-smogu-#.WNDGFFU1-pp

http://www.fao.org/international-day-of-forests/en/

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19980360201