Asset Publisher Asset Publisher

Park Krajobrazowy

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

W zasięgu administracyjnego działania Nadleśnictwa Grodziec znajduje się część Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego.
Nadwarciański Park Krajobrazowy został utworzony na mocy Rozporządzenia Nr 60 Wojewody Konińskiego z dnia 19.10.1995 roku.

Na terenie parku znajduje się 781,03 ha gruntów Nadleśnictwa.

Niepowtarzalność warunków hydrologicznych i glebowych, a zwłaszcza niski stopień ingerencji człowieka w krajobraz doliny w granicach Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego powoduje, że świat roślin tego terenu jest sam w sobie wartością godną ochrony.
Rzeczywista szata roślinna Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego różni się od potencjalnej. Jest to przede wszystkim skutek dotychczasowej działalności gospodarczej.

Roślinność Parku jest niespotykanie bogata – odnotowano tu ponad 230 zespołów roślinnych.

Osobliwością przyrodniczą Parku są skupienia słonorośli – obecność słonych źródeł, m.in. koło Wrąbczyna umożliwiła wykształcenie się tam szuwaru halofitowego oraz słonych wypasanych łąk. Na omawianym terenie napotkać można znaczne powierzchnie lasów łęgowych i olsów.


fot. Adam Krupa
Świat zwierząt Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego poznany jest, w zależności od rozpatrywanych grup zwierzęcych, ze zróżnicowaną dokładnością. Najlepiej rozpoznane są ptaki tego terenu, co jest efektem intensywnych badań trwających od przełomu lat 60-tych i 70-tych do chwili obecnej. Najliczniejszą i równocześnie najcenniejszą grupą są ptaki wodne.

Na terenie parku występuje niespotykane jak na zachodnią Polskę zagęszczenie występowania bociana białego (Ciconia ciconia). Część par gniazduje na dachach i słupach energetycznych na terenach zabudowanych, pozostałe zakładają gniazda w pierwotnej dla tego gatunku formie – na drzewach wśród podmokłych łąk, z dala od siedzib ludzkich.

fot. Adam Krupa


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

SADZENIE DRZEW

SADZENIE DRZEW

W przeszłości lasy zajmowały niemal cały obszar Polski. W ciągu stuleci ich powierzchnia zmniejszała się i pod koniec XVIII wieku lesistość naszego kraju wynosiła ok. 40%, a w 1945 roku niecałe 21%. Dzięki pracy leśników od 1945 roku lesistość Polski cały czas wzrasta i obecnie kształtuje się na poziomie ok. 29%. Według założeń Krajowego Programu Zwiększania Lesistości (KPZL) w 2020 roku lesistość wzrośnie do 30%, a w 2050 roku do 33%.

 Lasy spełniają różnorodne funkcje, min. Przyrodnicze, produkcyjne i społeczne i są dobrem ogólnonarodowym. Z tego względu tak ważna jest edukacja przyrodniczo-leśna by wiedza i świadomość o potrzebie ochrony tego bogactwa wzrastała w społeczeństwie. Dlatego też 21 kwietnia 2017 roku w Nadleśnictwie Grodziec, w Leśnictwie Grodziec harcerze z Drużyny Harcerskiej „OPOKA" w Grodźcu wzięli udział w akcji sadzenia drzew. Przed sadzeniem miała miejsce lekcja przyrodnicza, na temat roli drzew i ich wpływu na środowisko. Następnie, po krótkim instruktarzu harcerze ochoczo przystąpili do pracy.

Nadleśnictwo Grodziec składa serdeczne podziękowania Drużynie Harcerskiej „OPOKA" z Grodźca