Zasoby leśne

Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska borowe z dominacją sosny

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL).

Łowiectwo

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce.

Certyfikaty

Nadleśnictwo Grodziec posiada certyfikat PEFC

Asset Publisher Asset Publisher

Back

SADZENIE DRZEW

SADZENIE DRZEW

W przeszłości lasy zajmowały niemal cały obszar Polski. W ciągu stuleci ich powierzchnia zmniejszała się i pod koniec XVIII wieku lesistość naszego kraju wynosiła ok. 40%, a w 1945 roku niecałe 21%. Dzięki pracy leśników od 1945 roku lesistość Polski cały czas wzrasta i obecnie kształtuje się na poziomie ok. 29%. Według założeń Krajowego Programu Zwiększania Lesistości (KPZL) w 2020 roku lesistość wzrośnie do 30%, a w 2050 roku do 33%.

 Lasy spełniają różnorodne funkcje, min. Przyrodnicze, produkcyjne i społeczne i są dobrem ogólnonarodowym. Z tego względu tak ważna jest edukacja przyrodniczo-leśna by wiedza i świadomość o potrzebie ochrony tego bogactwa wzrastała w społeczeństwie. Dlatego też 21 kwietnia 2017 roku w Nadleśnictwie Grodziec, w Leśnictwie Grodziec harcerze z Drużyny Harcerskiej „OPOKA" w Grodźcu wzięli udział w akcji sadzenia drzew. Przed sadzeniem miała miejsce lekcja przyrodnicza, na temat roli drzew i ich wpływu na środowisko. Następnie, po krótkim instruktarzu harcerze ochoczo przystąpili do pracy.

Nadleśnictwo Grodziec składa serdeczne podziękowania Drużynie Harcerskiej „OPOKA" z Grodźca