Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Lasy Nadleśnictwa

Lasy Nadleśnictwa

Nadleśnictwo Grodziec gospodaruje na terenie o pow. 25 tys. hektarów.Teren jest zróżnicowany.Zapraszamy do korzystania z walorów lasu

Nadleśnictwo Grodziec w całości położone jest w zasięgu województwa wielkopolskiego na terenie 5 powiatów: Konin, Kalisz, Pleszew, Słupca i Września.

Powiat koniński     -  gminy: Grodziec, Rychwał, Rzgów

Powiat kaliski        - gminy: Blizanów, Ceków Kolonia ,Mycielin, Stawiszyn, Żelazków

Powiat pleszewski - gminy: Chocz, Gizałki

Powiat słupecki:    - gminy: Lądek i Zagórów

Powiat wrzesiński -  gmina Pyzdry.

 

W aktualnej strukturze organizacyjnej Nadleśnictwo Grodziec gospodaruje na powierzchni 25513 ha, w tym 24955 ha powierzchni leśnej.

Obecny zasięg terytorialny Nadleśnictwa wynosi 1225 km2.
Średnia powierzchnia leśnictwa wynosi 1595 ha.

Mapa Nadleśnictwa Grodziec

Cały obszar leży w dorzeczu Warty, odwadniają go lewobrzeżne dopływy tej rzeki Prosna i Czarna Struga.


Nadleśnictwo Grodziec jest położone pomiędzy dwoma dużymi ośrodkami miejskimi; Kalisz i Konin. Około 30% obszaru leży na terenie powiatu kaliskiego

Dominuje w tym regionie gospodarka rolno- leśna. Dominują drobne gospodarstwa rolne i leśne. Kilka gospodarstw zmieniło swój profil na agroturystyczny. Zauważalny jest wzrost liczny osób, które rozwinęły własną działalność gospodarczą.

Sieć dróg powiatowych i gminnych jest dobrze rozwinięta, natomiast brak jest czynnych linii kolejowych.

 

Obszar Nadleśnictwa położony jest na obszarze nizinnym. Dominuje teren równy. Piaski rzeczno-lodowcowe oraz jeziorne złożone są na rozległych równinach. Wraz z piaskami wydmowymi są przyczyną występowania na terenie siedlisk ubogich.

Jesień w lesie fot. L. Kopińska

Występują tutaj pola wydmowe oraz pojedyncze wydmy. Są to tzw. "stare wydmy" utworzone po ustapieniu lodowca z terenu Wielkopolski. Wydmy na terenie Nadleśnictwa układają się w większości w ciągi na kierunku wschód-zachód. Niektóre z nich dochodzą do 6 km długości. Wysokość wydm kształtują się w rozpiętości od 3 m do 30 m.

Znaczny obszar Nadleśnictwa jest lekko sfalowany.

Teren charakteryzuje się dużą mozaikowatością występowania utworów glebowych. Ma to silny związek z ukształtowaniem terenu oraz występowaniem wód gruntowych w zasięgu profilu.

Pod względem hydrograficznym cały obszar Nadleśnictwa położony jest w dorzeczu rzeki Warty. Wody spływu powierzchniowego odprowadzone są do Warty przez jej lewobrzeżne dopływy: Prosnę i Czarną Strugę oraz ich dopływy. W obszarze terytorialnego zasięgu Nadleśnictwa brak jest jezior. W związku z niskimi sumami opadów duże znaczenie dla rozwoju drzewostanów mają głębokość i zasobność wód gruntowych.